Staff - German Swiss International School 德瑞國際學校

MENU

Staff

In order to view the full content, please login with your GSIS parent or staff login. If you require assistance with your login, please contact us at veracross@gsis.edu.hk or +852 2849 6216.

Login Here

Grit Cichon

Acting Principal
Kommissarische Schulleiterin

Simon Misso-Veness

Deputy Principal / Head of English International Stream, TOK Teacher
Stellvertretender Schulleiter / Leiter des Englischen Internationalen Zweiges, Lehrkraft TOK

Jaspal Singh

Chief Administrative Officer, Non-Voting Attendant
Verwaltungsleiter, Teilnehmer ohne Stimmrecht

Udo Krebs

Head of German Secondary Department, Mathematics and PE Teacher
Leiter der Deutschen Sekundarstufe, Lehrkraft Mathematik und Sport

Ken Stevenson

Head of English Secondary Department, Physics and Mathematics Teacher
Leiter der Englischen Sekundarstufe, Lehrkraft Physik und Mathematik

Johannes Claassen

Head of German Primary Department
Leiter der Deutschen Grundschule

Donna Morley

Head of English Primary Department
Leiterin der Englischen Grundschule

Sophie Burdel

Head of Kindergarten
Leiterin des Kindergartens

Jenny Johnston

Director of Advancement
Leiterin Advancement

Denise McNeill

Director of Human Resources
Leiterin Personal

Ada Ng

Director of Operations
Leiterin Operation

Peggy Shek

Director of Finance
Leiterin Finanzen

Gretchen Abasolo

Learning Support Kindergarten and Y01 English Int. Stream
Lernförderung Kindergarten und Y01 Englischer Int. Zweig

Anushka Abraham

Maths Subject Leader, Y06C Class Teacher
Fachkoordinatorin Mathematik, Klassenlehrkraft Y06C

Andrea Arrowsmith

Class Teacher Ladybirds (KG1L) English Int. Stream
Klassenlehrkraft Ladybirds (KG1L) Englischer Int. Zweig

Nikki Bai

Laboratory Technician – Chemistry
Labortechnikerin – Chemie

Ashley Banach

Secretary – Pok Fu Lam Campus
Sekretärin – Pok Fu Lam Campus

Simone Bannon

Executive Personal Assistant to Principal & Bilingual Translator
Assistentin des Schulleiters & Bilinguale Übersetzerin

Francis Basbas

Reprographics & Procurement Officer
Officer für Reprographie & Beschaffung

Julia Becker

Learning Support Teacher
Förderlehrkraft

Emalynn Bernardo

Teacher Assistant
Assistenzlehrkraft

Sulbha Bhambry

Teacher Assistant
Assistenzlehrkraft

Anupama Bharath

Teacher Assistant Bumblebees (KG1B) English Int. Stream
Assistentin Bumblebees (KG1B) Englischer Int. Zweig

Julie Bisaillon

Head of French, French Teacher
Fachkoordinatorin Französisch, Lehrkraft Französisch

Hannah Booth

Head of Y12 & Y13, Biology Teacher
Koordinatorin Y12 & Y13, Lehrkraft Biologie

Krystyna Butchart

Debating Coordinator, English Teacher
Koordinatorin der Debattier-AG, Lehrkraft Englisch

Reynold Cabatuan

Senior Network Engineer / Technology Trainer
Senior Netzwerk Administrator / Technologie Trainer

Hong Feng Cai

Mandarin Teacher
Lehrkraft Mandarin

Andrew Champion

PE Subject Leader, PE Teacher, Head of Sports ECAs
Leiter Sport, Lehrkraft Sport, Leiter Sport ECAs

Caroline Chan

Librarian – Senior Library
Bibliothekarin – Sekundarstufenbücherei

Larissa Chan

Learning Support Teacher
Förderlehrkraft

Sabrina Chan

Secretary – English Secondary
Sekretärin – Englische Sekundarstufe

Tsz-Kin (Kin) Chan

Project Coordinator
Projektkoordinator

Shobita Chari

Class Teacher Glühwürmchen (DKGL) Bilingual Class German / English German Int. Stream
Klassenlehrkraft Glühwürmchen (DKGL) Bilinguale Klasse Deutsch / Englisch Deutscher Int. Zweig

Rebecca Chen

Head of Accounting
Leiterin der Buchhaltung

Vivien Cheng

Teacher Assistant Ladybirds (KG2L) English Int. Stream
Assistentin Ladybirds (KG2L) Englischer Int. Zweig

Daisy Cheung

Chinese Teacher
Lehrkraft Chinesisch

Queenie Choi

Facilities Coordinator
Gebäudekoordinatorin

Andrew Clayton

Y07 Science Coordinator, Biology and Chemistry Teacher
Koordinator für Naturwissenschaft (Y07), Lehrkraft Biologie und Chemie

Jane Colquhoun

Head of Biology
Kooordinatorin Biologie

Anna Cooke

Lead Teacher Y01, Y01B Class Teacher
Koordinatorin Y01, Klassenlehrkraft Y01B

Eleanor Cowling

Deputy Head of English Primary Department
Stellv. Leiterin Grundschule Englischer Zweig

Catharina Cox

English and PE Teacher
Lehrkraft Englisch und Sport

Dr. Martin Cox

Geography Teacher
Lehrkraft Geographie

Deborah Crouch

Head of English, Examinations Coordinator, English Teacher
Fachkoordinatorin Englisch, Prüfungskoordinatorin, Lehrkraft Englisch

Daniel Crowther

Y04B Class Teacher
Klassenlehrkraft Y04B

Jaime-lee Cunningham

Teacher Assistant
Assistenzlehrkraft

Georgina D’Souza

Teacher Assistant English Int. Stream
Assistentin Englischer Int. Zweig

Kerry Dandie

Y05C Class Teacher
Klassenlehrkraft Y05C

Robert Davidson

Head of Learning Support and Data Management
Fachkoordinator Förderunterricht und Data Management

Marlon De Ocampo

Senior ICT Support Specialist
Senior ICT Support Spezialist

Manuel Deingruber

Head of PE (GPD), Class Teacher K04A
Fachkoordinator Sport (GPD), Klassenlehrkraft K04A

Jeanette Dellinger

School Counsellor
Schulsozialarbeiterin

Susanne Doemmecke

Secretary – Primary Department – Peak Campus
Sekretärin – Grundschule – Peak Campus

Tracy Donaghy

German Pre-Primary Teacher DVORA/B
Lehrkraft DVORA/B

Inke Donlevy

German Pre-School Teacher DVORA
Klassenlehrkraft DVORA

Elizabeth Donohoe

Science Teacher (Part Time)
Fachkraft Naturwissenschaft (Teilzeit)

Emily Dygve

Learning Support Teacher
Förderlehrkraft

Carly Ellis

Mathematics Teacher
Lehrkraft Mathematik

Karina Elwert

School Counsellor Secondary
Schulsozialarbeiterin Sekundarstufe

Katie Etchells-Bailey

PE Teacher (Part Time)
Lehrkraft Sport (Teilzeit)

In Leng Fan

Office Assistant
Büroassistentin

Veronika Fehse

Head of Music, Music and German Teacher
Fachkoordinatorin Musik, Lehrkraft Musik und Deutsch

Volker Fehse

Music and History Teacher
Lehrkraft Musik und Geschichte

Matthew Fowler

Mathematics Teacher
Lehrkraft Mathematik

Lenia Fragoso

Head of German, German as a Foreign Language Teacher
Fachkoordinatorin Deutsch, Lehrerin Deutsch als Zweitsprache

Rachel Frawley

Class Teacher Dragonflies (KG1D) English Int. Stream
Klassenlehrkraft Dragonflies (KG1D) Englischer Int. Zweig

Brendan Ghazavi-Gill

Extended Essay Coordinator, English Teacher
Koordinator für „Extended Essay”, Lehrkraft Englisch

Stephanie Gilchrist

English Subject Leader, Y04 Lead Teacher, Y03B Class Teacher
Fachkoordinatorin Englisch, Koordinatorin Y04, Klassenlehrkraft Y03B

Erin Gillespie

Digital and Information Literacy Subject Leader and Teacher
Fachkoordinatorin und Lehrkraft Informatik

Sandra Gillespie

Class Teacher Bumblebees (KG2B) English Int. Stream
Klassenlehrkraft Bumblebees (KG2B) Englischer Int. Zweig

William Goldring

Director of Music, Music Teacher
Fachkoordinator Musik, Lehrkraft Musik

Nadine Greuter

Class Teacher K04B
Klassenlehrkraft K04B

Ryan Guo

ICT & Computer Science Teacher
Lehrkraft Informatik

Elvira Häberle

Coordinator K01/K02, Class Teacher K01B
Koordinatorin K01/K02, Klassenlehrkraft K01B

Suzanne Haynes

Integrated Studies Subject Leader, Y05B Class Teacher
Fachkoordinatorin Integrated Studies, Klassenlehrkraft Y05B

Petra Herbasch

German Teacher
Lehrkraft Deutsch

Emily Hill

Art Teacher
Lehrkraft Kunst

Tina Ho

School Nurse – Peak Campus
Schulkrankenschwester – Peak Campus

Michelle Hofer

Head of Ethics, English and Ethics Teacher
Fachkoordinatorin Ethik, Lehrkraft English und Ethik

Flavia Homburg

Head of Latin, English and Latin Teacher
Fachkoordinatorin Latein, Lehrkraft Englisch und Latein

Susan Hood

Deputy Head Pastoral and Co-Curricular English Secondary, Physics and Biology Teacher
Stellv. Leiterin der Englischen Sekundarstufe, Lehrkraft Physik und Biologie

Christopher Hoskins

Head of Y08 & Y09, English Teacher, Drama Teacher
Koordinator Y08 & Y09, Lehrkraft Englisch und Theater

Kirsten Hoskins

Head of Lab and Biology, Biology, Chemistry, ICT and Naturphänomene Teacher
Koordinatorin Labor, Fachkoordinatorin Biologie, Lehrkraft Biologie, Chemie, Informatik und Naturphänomene

Shanwei Hsu

Junior Library Assistant
Assistentin Junior-Bibliothek

Andrew Hull

Head of Art, Art Teacher
Koordinator Kunst, Lehrkraft Kunst

Torsten Indrich

Digital Education Coordinator, Head of ICT, ICT, Geography, Mathematics and Naturphänomene Teacher
Koordinator für digitale Unterrichtsentwicklung, Fachkoordinator Informatik, Lehrkraft Informatik, Geographie, Mathematik und Naturphänomene

Dr. Lennart Jentsch

Careers & University Guidance Coordinator, Head of Politics & Economics and Religions, Religion, Politics & Economics, German and History Teacher
Koordinator Berufs- & Studienberatung, Fachkoordinator Politik & Wirtschaft und Religion, Lehrkraft Religion, Politik & Wirtschaft Deutsch und Geschichte

Simone Jerisch

Learning Support Kindergarten and Pre-Primary German Int. Stream
Förderlehrkraft Kindergarten und DVOR Deutscher Int. Zweig

Elise Kelly

Music Teacher
Lehrkraft Musik

Raymond Keung

Financial Controller
Controller

Bilal Khan

Laboratory Assistant
Laborassistent

Chloe Kim

HR Administrator
HR Administrator

Barbara Kohl

Class Teacher Pre-Primary DVORB
Klassenlehrkraft DVORB

Petra Kreutzenbeck

Head of English, English and French Teacher
Fachkoordinatorin Englisch, Lehrkraft Englisch und Französisch

Julia Kroeger

German as a Foreign Language Teacher
Lehrkraft Deutsch als Zweitsprache

Jane Kühne

Teacher Assistant
Assistenzlehrkraft

Alice Kwok

Project Manager
Projekt Manager

Prudence Kwok

Admissions Officer
Officer Aufnahmesekretariat

Emily Lai

School Counsellor Kindergarten and Y01 English Int. Stream
Schulsozialarbeiterin Kindergarten und Y01 Englischer Int. Zweig

Hoi Wan Lam

Live-In Caretaker
Hausmeister

Ita Lam

Head of Mandarin, Mandarin Teacher
Fachkoordinatorin Chinesische Sprache, Lehrkraft Mandarin

Minerva Lam

Operations and Procurement Coordinator
Koordinatorin für Betrieb und Beschaffung

Nicky Lam

Lead Laboratory – Physics Lab
Leitung Labortechnik – Physik Labor

Sunny Lam

Systems Administrator
Systems Administrator

Anke Landthaler

Head and Teacher of German as a Second Language
Fachkoordinatorin und Lehrkraft Deutsch als Zweitsprache

Julianna Lau

School Nurse – Peak Campus
Schulkrankenschwester – Peak Campus

Ching Yin Law

German Secondary & German Relations Secretary – Peak Campus
Sekretärin Deutsche Sek. und German Relations – Peak Campus

Pia Law

Head of History, History and Geography Teacher
Fachkoordinatorin Geschichte, Lehrkraft Geschichte und Geographie

Tanja Lecher

Executive Secretary to the Board of Directors
Sekretärin des Vorstands

Frances Lee

Mathematics Teacher
Lehrerin Mathematik

John Leeds

Head of Economics, Economics Teacher
Fachkoordinator Wirtschaftslehre, Lehrkraft Wirtschaftslehre

Dr Arnold Leitner

Deputy Head of German Secondary, Fast Track Coordinator, German, German as a Foreign Language, and English Teacher
Stellv. Leiter der Deutschen Sekundarstufe, Fasttrack Koordinator, Lehrkraft Deutsch, Deutsch als Fremdsprache und Englisch

Hanna Lentz

Head of Art, Art and PE Teacher
Fachkoordinatorin Kunst, Lehrkraft Kunst und Sport

Andreas Leung

Building Supervisor – Peak Campus
Gebäudeaufsicht – Peak Campus

Heidi Leung

School Information System Administrator
School Information System Administrator

Jennifer Leung

Marketing Communications Manager
Marketing Communications Manager

Lilian Leung

Mandarin Teacher
Mandarin Lehrkraft

Rachel Leung

IT Manager
IT Managerin

Stella Leung

Economics Teacher
Lehrkraft Wirtschaftslehre

Petra Leunig

German as a Foreign Language Teacher
Lehrkraft Deutsch als Zweitsprache

Julian Lewis

House Coordinator, Head of PE, PE Teacher
Koordinator für das Haus-System, Fachkoordinator Sport, Lehrkraft Sport

Lusi Li

Mandarin Teacher
Lehrkraft Mandarin

Melanie Li

Mandarin Teacher GSD
Lehrkraft Mandarin GSD

Ning Li

Chinese Teacher
Lehrkraft Chinesisch

Paul Liem

Senior AV Technician
Senior AV-Techniker

Jing Lin

Chinese Teacher
Lehrkraft Chinesisch

Chok Wah Lo

Laboratory Technician – Biology
Labortechniker – Biologie

Lucas Löhnert

German as Foreign Language Teacher Kindergarten and Pre-Primary German Int. Stream
Lehrkraft Deutsch als Zweitsprache Kindergarten and DVOR Deutscher Int. Zweig

Jessica Lucas

Class Teacher Crickets (KG2C) English Int. Stream
Klassenlehrkraft Crickets (KG2C) Englischer Int. Zweig

Amy Ma

Web Developer and Data Administration Officer
Web-Entwicklerin und Data Administration Officer

Megan Maguire

Class Teacher Schmetterlinge (DKSC) Bilingual Class German / English German Int. Stream
Klassenlehrkraft Schmetterlinge (DKSC) Bilinguale Klasse Deutsch / Englisch Deutscher Int. Zweig

Eileen Mah

Deputy Head of Kindergarten, Deputy Child Protection Officer – Pok Fu Lam Campus
Stellv. Leiterin des Kindergartens, Stellv. Kinderschutzbeauftragte – Pok Fu Lam Campus

Rashmi Majithia

Head of ICT / Computer Science, TOK Teacher
Fachkoordinatorin ICT, Lehrkraft TOK

Chung Lun Man

Facilities Technician
Gebäudetechniker

Lisa Mangles

German as a Foreign Language
Lehrkraft Deutsch als Fremdsprache

Robert Markwick

CAS Coordinator, Biology Teacher
CAS Koordinator, Lehrkraft Biologie

Paige Marie Marquard

School Counsellor – Primary & Kindergarten
Schulsozialarbeiterin – Grundschule & Kindergarten

Maggie Marsh

Y01C Teacher
Klassenlehrkraft Y01C

William Martindale

Teacher Assistant Bumblebees (KG2B) English Int. Stream
Assistent Bumblebees (KG2B) Englischer Int. Zweig

Nils Mayer

German Teacher
Lehrkraft Deutsch

Stefan Mayer

German Teacher
Lehrkraft Deutsch

Elizabeth McCardle

Head of Chemistry, Chemistry Teacher
Fachkoordinatorin Chemie, Lehrerin Chemie

Sadhbh McCarrick

English and History Teacher
Lehrkraft Englisch und Geschichte

Patrick McGuiggan

Mathematics Teacher
Lehrkraft Mathematik

Jennifer McLachlan

Head of Music (EPD)
Fachkoordinatorin Musik (EPD)

Duncan McNally

English Teacher
Lehrkraft Englisch

Mariwan Mohammed

Maths and Geography Teacher
Lehrkraft Mathematik und Geographie

Britta Möller

Teacher Assistant
Assistenzlehrkraft

Delia Monti

School Nurse – Pok Fu Lam Campus
Schulkrankenschwester – Pok Fu Lam Campus

Kate Moran

English Teacher
Lehrkraft Englisch

Mysha Navani

Administrative Assistant
Assistentin Verwaltung

Alexandra Neumann-Hillebrand

School Counsellor Primary and Kindergarten German Int. Stream
Schulsozialarbeiterin Grundschule und Kindergarten Deutscher Int. Zweig

Ursula Noy

Teacher Assistant Pre-Primary
Assistenzlehrkraft DVOR

Kathleen O’Connor

Head of Drama, English Teacher
Fachkoordinatorin Drama / Theater / Schauspiel, Lehrkraft Englisch

Bernard O’Driscoll

Facilities Manager – Pok Fu Lam Campus
Gebäudemanager – Pok Fu Lam Campus

Anja Oertel

Learning Support Teacher
Förderlehrkraft

Jonna Pååg

HR Manager
HR Manager

Valentin Pappert

Head of German, German Teacher
Fachkoordinator Deutsch, Lehrkraft Deutsch

Teresa Poon

Music Teacher
Lehrkraft Musik

Franziska Pöschl

Class Teacher Glühwürmchen (DKGL) Bilingual Class German / English German Int. Stream
Klassenlehrkraft Glühwürmchen (DKGL) Bilinguale Klasse Deutsch / Englisch Deutscher Int. Zweig

Resham Premchand

Y06B Class Teacher
Klassenlehrkraft Y06B

Mica Rasborn

Y04C Class Teacher
Klassenlehrkraft Y04C

Florian Rewerski

Head of German, German and PE Teacher
Fachkoordinator Deutsch, Lehrkraft Deutsch und Sport

Oxana Rogatch

Teacher Assistant Library
Assistenzlehrkraft Bücherei

Muriel Roquette

Class Teacher K03A, Library Coordinator
Klassenlehrkraft K03A, Koordinatorin Bücherei

Sun Me Ryu

Senior Library Assistant
Assistentin – Sekundarstufenbücherei

Daniel Santella

Head of History, TOK Teacher
Fachkoordinator Geschichte, Lehrkraft TOK

Lena Scharwei

Coordinator K03/K04, Class Teacher
Koordinatorin K03/04, Klassenlehrkraft K03B

Markus Schlichting

DFU Coordinator, Head of Physics, Physics and Mathematics Teacher
DFU-Koordinator, Fachkoordinator Physik, Lehrkraft Physik und Mathematik

John Shearman

Head of Physics, Physics Teacher
Fachkoordinator Physik, Lehrkraft Physik

Ricky Siegel

Class Teacher Raupen (DKRA) Bilingual Class German / Mandarin German Int. Stream
Klassenlehrkraft Raupen (DKRA) Bilinguale Klasse Deutsch / Mandarin Deutscher Int. Zweig

Anne Stevenson

Head of Geography, Geography Teacher
Fachkoordinatorin Geographie, Lehrkraft Geographie

Lorna Stevenson

Teacher Assistant
Assistenzlehrkraft

Jan Summe

Head of Chemistry, Chemistry, Physics, ICT and Naturphänomene Teacher
Fachkoordinator Chemie, Lehrkraft Chemie, Physik, Informatik und Naturphänomene

Hailey SY

Admissions Assistant
Assistentin Aufnahmesekretariat

Helen Ta

Head of Student Support
Koordinatorin Student Support

Chui Shuen Canvia Tai

Head of Mandarin / Chinese Studies
Fachkoordinatorin Chinesische Sprache und Kultur

Clara Tai

Mathematics Teacher
Lehrkraft Mathematik

Dominique Talebli

School Counsellor – Secondary
Schulsozialarbeiterin – Sekundarstufe

Ian Tam

Data & Information Service Manager
Manager für Daten- und Informationen

Monika Täuber

Class Teacher Schmetterlinge (DKSC) Bilingual Class German / English German Int. Stream
Klassenlehrkraft Schmetterlinge (DKSC) Bilinguale Klasse Deutsch / Englisch Deutscher Int. Zweig

Monika Tavernier

IT Teacher, Classroom Technology Coach
Lehrkraft Informatik, IT Coach

Gerda Troy-Tretheway

Class Teacher K01A
Klassenlehrkraft K01A

Laura Truman

Y03 Class Teacher
Klassenlehrkraft Y03

Philip Truman

Geography Teacher
Lehrkraft Geographie

Emily Tsang

Student Services Coordinator
Koordinatorin Student Services

Dorothy Tsui

Secretary to Chief Administrative Officer
Sekretärin des Verwaltungsleiters

Stefan Tüger

Engagement and Experience Strategist
Engagement and Experience Strategist

Anuki Turner

Head of Mathematics, Mathematics Teacher
Fachkoordinatorin Mathematik, Lehrkraft Mathematik

Lucy Tyrrell

Social, Cultural Anthropology, ToK, History Teacher
Lehrkraft Sozialkunde, Kulturelle Anthropologie, ToK, Geschichte

Beatrice Ugolini

University Guidance Counsellor
Studienberaterin

Gudrun van Rissenbeck

German as a Foreign Language Teacher
Lehrkraft Deutsch als Zweitsprache

Jessica Varty

Lead Teacher Y02, Y02C Class Teacher
Koordinatorin Y02, Klassenlehrkraft Y02C

Eva Wagoner

Admissions Manager (LEAD)
Leiterin Aufnahmesekretariat

Julia Wahlmüller

CLIPPY Teacher
Lehrkraft CLIPPY

Marcus Walker

Physics Teacher
Lehrkraft Physik

Yolanda Wang

Mandarin Teacher
Lehrkraft Mandarin

Beate Weinhardt

Deputy Head of German Primary Department
Stellv. Leiterin der Deutschen Grundschule

Frank Weinhardt

PQM Coordinator, Head of Geography, History, PE and Geography Teacher
PQM Koordinator, Fachkoordinator Geographie, Lehrkraft Geschichte, Sport und Geographie

Claire Wilkins

Head of University Guidance
Leiterin Studienberatung

Bing Wong

Chemistry & Physics Teacher
Lehrkraft Chemie und Physik

Candy Wong

Accounting Assistant
Assistentin Buchhaltung

Tommy Wong

Caretaker – Peak Campus
Hausmeister – Peak Campus

Julia Wrobel

Head of PE, PE, German and German as a Foreign Language Teacher
Fachkoordinatorin Sport, Lehrkraft Sport, Deutsch und Deutsch als Fremdsprache

Gabriele Wurm-Bussemer

Class Teacher K02A
Klassenlehrkraft K02A

Paula Wymond

Head Y10 & Y11, PE Teacher
Koordinatorin Y10 & Y11, Lehrkraft Sport

Angelin Yam

Activities Programme Assistant
Assistentin Aktivitätenprogramm

Yenga Yan

Chemistry Teacher
Lehrkraft Chemie

Yueping Yang

Mandarin Teacher
Lehrkraft Mandarin

Connie Yeung

Accounting Assistant
Assistentin Buchhaltung

Janice Yip

Facilities Officer
Officer Gebäude

Nicole Yip

Teacher Assistant Crickets (KG2C) English Int. Stream
Assistenzlehrkraft Crickets (KG2C) Englischer Int. Zweig

Jang Hyun Yoon

Lead Teacher Y02, Y02B Class Teacher
Koordinatorin Y02, Klassenlehrkraft Y02B

Cornelia Zavou

Operations and Programme Manager
Operations and Programme Manager

Jenny Zhang

Class Teacher Raupen (DKRA) Bilingual Class German / Mandarin German Int. Stream
Klassenlehrkraft Raupen (DKRA) Bilinguale Klasse Deutsch / Mandarin Deutscher Int. Zweig

Katrin Zhang-Preis

Head of French, French Teacher
Fachkoordinatorin Französisch, Lehrkraft Französisch